В Италия е традиция да се пие кафе, италианците са пристрастени към кафето и кафенетата са пълни по всяко време на деня. В Италия наричат кафенето "бар" и италианците винаги започват деня си с кафе и сладкиши в местния бар.
В Италия се пие голямо количество кафе, те пият кафето бързо на бара на крак, в малки дози, разпределени през целия ден. Те са създали цяла култура за приготвянето и пиенето му.
Caffe означава кафе на италиански, но всъщност ако си поръчате кафе ще ви сервират чисто еспресо. Това е така, защото на италиански "кафе" и "еспресо" са синоними. То се пие късо и се пие по всяко време на деня, сервира се горещо.
Кафе ристрето (Caffè Ristretto)- това е по-късо от обикновеното еспресо. По този начин вкуса на кафето става много по-наситен, а ароматът много по-силен и интензивен, но в същото време е по-малко горчиво, защото в него има по-малко кофеин. Ристрето се сервира в чаша за еспресо или малка чашка без дръжки с чаша студена вода за почистване на вкусовите рецептори. Пие се на 2-3 глътки направо на бара.
Кафе Лунго (Caffè lungo) е пълна противоположност на ристрето. Прави се с двойно повече вода от нормалното кафе. У нас е познато като "дълго" кафе. Вкусът на напитката е по-малко наситен, с по ясно изразена горчивина, заради по-високото съдържание на кофеин в него. Сервира се в малко по-голяма чаша.
Допио (Doppio) - двойно кафе
Кафе американо (Americano) - то е по-различно от дългото кафе. Ако поръчате американско кафе в Италия, що получите нормално еспресо и чаша гореща вода, за да можете да добавите вода към кафето си колкото желаете. Получава се по-слаба напитка. Сервира се в стъклена чаша.
Капучино (Cappuccino) – италианците най-често го пият сутрин и никога не го поръчват следобяд. Състои се от равни части кафе еспресо, мляко и много пяна и се сервира в голяма чаша. По желание може да се поръси с канела или шоколадови стърготини.
Кафе Лате (Caffè Latte) или познато като Лате Макиато (Latte macchiato) е топло мляко без пяна, с малко кафе еспресо около 30 мл. Съотношението на кафето и млякото трябва да е приблизително 1:3. Не забравяйте когато поръчвате в Италия да кажете, че искате кафе лате, защото само лате означава "мляко".
Кафе макиато (Caffè Macchiato)- това е еспресо с много малко мляко или млечна пяна. Можете да уточните на барманът дали искате горещо или студено мляко.
Кафе Koн Πaнa (Caffè con panna) oт итaлиaнcĸи знaчи „cъc cмeтaнa”. Приготвя се тpaдициoннo ecпpeco и ce дoбaвя cлoй битa cмeтaнa. Cepвиpa ce в чaшa зa ĸaпyчинo и oтгope може да ce поръси c ĸaкао.
Кафе Корето (Caffè Corretto)това е еспресо като към него се добавя капка ликьор, грапа, коняк или някакъв друг алкохол. На север предпочитания алкохол е грапа, а на юг самбука. Италианците смятат, че тази напитка им осигурява по-добро храносмилане и често я консумират след хранене.
Кафе Сакерато (Caffè Shakerato) това е студено еспресо със захар и кубчета лед, които се разклащат силно, като мартини, докато се получи пяна. Може да се добави ванилия или настъргана лимонова кора. Често се сервирано в студена коктейлна чаша.
Марокино (Marocchino) това е малко капучино и присъства в менюто на кафетериите в Северна Италия, родено в град Алесандрия в средата на 20 век, по-точно в историческото кафене „Карпано“. Има много варианти на оригиналната рецепта. Стените на стъклена чашата се намазват с течен шоколад, а след това се налива късо еспресо, накрая се добавя млякото на пяна. По желание се поръсва с какао отгоре.
Лешниковото кафе е един от вариантите, които често се предлагат в бара, като алтернатива на класическото еспресо. Приготвя се преди всичко в Неапол (въпреки че е измислев в Салерно). Консумира се горещо, но през лятото може да се поиска студения вариант. Съдържа еспресо горещо или студено, захар, сметана и лешникова паста. Приготвя се като се поставя сметаната в тенджера и се разбърква с лешниковата паста, докато се разтвори. След като изстине се слага в бурканче в хладилника. Взема се от крема една чаена лъжичка и се слага на дъното на стъклена чаша. Приготвя се еспресото и се изсипва в чашата. Добавят се няколко чаени лъжички крем върху кафето. Ако искате, можете да украсите с какао, нарязани карамелизирани лешници или шоколад.
Кафе фредо (Caffè freddo), което на български означава студено кафе. Фpeдoтo e cмec oт ĸaфe, мляĸo и cмeтaнa. Приготвя се 30 мл ecпpeco и в него се разтварят 10 г захар и слeд тoвa в нeгo ce дoбaвя мляĸo. Вместо захар може да се добави cиpoп с различен вкус зaвиcимост oт индивидyaлнитe пpeдпoчитaния. Cлeд тoвa в пoлyчeнaтa cмec ce дoбaвят няĸoлĸo ĸyбчeтa лeд и нaпитĸaтa ce paзбъpĸвa дoбpe.
Някои разновидности по света
Айриш лате (Irish Latte) Ирландско лате - това е напитка в която е добавен ирландски крем (Irish Cream). Ирландски крем е ликьор, съставен от уиски и сметана, за това се отнася към алкохолните кафени напитки. Прави се като в чаша се слага една ч.л. захар, налива 80 мл еспресо и се разбърква докато захарта се разтвори, след това се налива 40 мл ирландско уиски, а накрая отгоре се поставя с лъжица равномерен слой 30 мл бита сметана. „Кремът е дебел като ирландския акцент; кафето е силно като приятелско ръкостискане; захарта е сладка като измама; уискито е девствено като обещана земя.“
Виенско кафе. Прави се горещо еспресо, след това се добавя захар, а отгоре с помощта на лъжица се добавя прясно разбита сметана. Гарнира се с горчиво какао на прах или ситно настърган шоколад. В някои рецепти се използва мед и ванилия.
Кортадо (Cortado) е много популярна напитка в Испания и Португалия. Прави се еспресо, в което се добавя малко топло мляко. Сервира се най-често в стъклена чаша.
Меден Раф ĸaфeнa нaпитĸa измиcлeнa в Pycия. Пpигoтвя се като ĸaпyчинoтo, нo ce дoбaвя и мeд.
Какаово кафе. В Япония обичат да пият „какаово кафе”. Приготвят го, като смесват горещо и силно кафе с кипнало, много подсладено какао, може да се добави и сметана.
Кафе гласе Cпocoбитe нa нaпpaвa нa cтyдeнo ĸaфe ca мнoгo, нo глace e нaй-лecният вapиaнт. Зa пpигoтвянeтo нa глace e нeoбxoдимa двoйнa oxлaдeнa пopция ecпpeco. Cлeд тoвa ce дoбaвя тoпĸa cлaдoлeд. Ha 100-130 мл ĸaфe ce дoбaвя няĸъдe oĸoлo 50 гpaмa cлaдoлeд. Или: силно кафе се налива в чаши върху натрошен лед и се замразява във фризер.
Кафе Фрапе. Студено кафе, захар и кубчета лед се разбиват докато се получи гъста пяна. Може да се добави мляко и ще се получи така нареченото бялото фрапе.